Směrnice NIS2

Evropský parlament na svém jednání 10. listopadu 2022 a Rada Evropské unie na jednání 28. listopadu 2022 přijaly znění nové směrnice o opatřeních k zajištění vysoké společné úrovně kybernetické bezpečnosti v Unii, tzv. směrnice NIS2.

27. prosince 2022 byla zveřejněna v Úředním věstníku Evropské unie. Za 20 dní tak vstoupí v platnost. Poté začne běžet transpoziční lhůta 21 měsíců pro implementaci směrnice do právních řádů jednotlivých členských zemí, konkrétní povinnosti se dotknou subjektů v České republice nejdříve až v druhé polovině roku 2024

Zdroj: https://www.nukib.cz/cs/infoservis/aktuality/1923-rada-evropske-unie-prijala-zneni-nove-smernice-nis2/

Směrnice NIS2 přináší mnoho změn v oblasti zajišťování kybernetické bezpečnosti a týká se nejen organizací, které jsou již dnes ze zákona o kybernetické bezpečnosti povinny své systémy zabezpečovat, ale i velkého množství organizací, které budou do regulace spadat nově a do dnešního dne žádné povinnosti plnit nemusely.

Zdroj: https://osveta.nukib.cz/course/view.php?id=145

Může tu být kladena otázka na možné vyjmutí státní/veřejné správy, jako při aplikaci obecného nařízení GDPR do národní legislativy, ale spíše ne.

23.6.2022 On-line kulatý stůl k problematice legislativy EU zaměřené na kybernetickou bezpečnost a směrnice NIS2.

Zdroj: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/2222225?h=ff0dca00d1c76dbebfbbbb09d9795c42

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Bezpečnost a jeho autorem je Ales. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..