Kamerový systém a policie

Rozpoznávání obličeje

Zveřejnění podle ustanovení § 5 odst. 3 zákona č. 106/1999 Sb.
Žadatel požadoval poskytnutí následujících informací:
Používá některá složka Policie České republiky soukromé databáze fotografií sloužící k rozpoznávání obličeje, jako je například aplikace umělé inteligence ClearView, která obsahuje více než tři miliardy snímků, jež byly získány ze sociálních sítí a dalších částí internetu? Pokud ano, které takové databáze Policie České republiky využívá.

Policie České republiky jako povinný subjekt podle § 2 odst. 1 zákona č. 106/1999 Sb. žádost o informace posoudila a sdělila žadateli, že nevyužívá k rozpoznávání obličejů osob soukromé databáze fotografií, jako je například aplikace umělé inteligence ClearView či jiná obdobná aplikace.
pplk. Mgr. art. et Mgr. David Schimmer – 6. 12. 2021

Zdroj: https://www.policie.cz/clanek/rozpoznavani-obliceje.aspx

Amazon nesouhlasí s policií s používáním rozpoznání obličeje

26.6.2021
Amazon nesouhlasí, aby měla policie přístup k softwaru pozorující obličeje pracujících. Tento zákaz měl trvat po celý letošní rok. A jaké odůvodnění společnost Amazon sdělila v prohlášení? Že takové zmrazení by mělo poskytnout Amazonu Spojených států čas na to, aby přijali zákony, které s tímto systémem a technologií souvisí.

Zdroj: https://tecs.cz/amazon-nesouhlasi-s-policii-s-pouzivanim-rozpoznani-obliceje/

Umělá inteligence, která vás rozpozná podle kousku obličeje. V Česku ji bude používat policie

24. září 2020
Nehledě na to, kolik lidí kamera snímá, figuranta Davida najde během zlomku vteřiny. Jeho obličej počítač označí na monitoru zeleným čtverečkem, připíše k němu jméno a hned hlásí dodatečné informace: je bez pokrývky hlavy i obličeje, mladý nebo maximálně středního věku, má dobrou náladu a bílé oblečení. Tohle je technologie, ke které nedávno dostala přístup česká policie. Člověka identifikuje i s rouškou. „Stačí, aby mu byla vidět většina nosu,“ vysvětluje Martin Černý, šéf partnerské sítě firmy Cogniware.

Zdroj: https://www.svetchytre.cz/a/pNkLc/umela-inteligence-ktera-vas-rozpozna-podle-kousku-obliceje-v-cesku-ji-bude-pouzivat-policie

Používání technologie rozpoznávání obličejů z pohledu práva

30.01.2020
Londýnská metropolitní policie oznámila, že pro zajištění bezpečnosti svých občanů začne ve veřejných prostorech využívat technologii rozpoznávání obličejů v reálném čase (facial recognition). Nejedná se přitom o žádné prohlášení do prázdna. Kamery by měly být do ulic Londýna instalovány již v průběhu příštího měsíce. V provozu budou 5-6 hodin denně, budou mít k dispozici údaje o osobách stíhaných za závažné a násilné trestné činy a v reálném čase tak budou kontrolovat identitu osob pohybujících se v jejich dosahu. Metropolitní policie je přesvědčena, že veřejnost využívání této technologie podporuje i navzdory kampaním zastánců ochrany občanských práv. Do karet policii hraje i nedávný rozsudek High Court of Justice, dle kterého policejní užívání technologie rozpoznávání obličejů ve Walesu není v rozporu s předpisy chránícími lidská práva. Ve Spojených státech amerických však mají na věc odlišný názor. Po zvážení dopadů užívání technologie rozpoznávání obličejů na veřejných místech dospěli v San Franciscu, Massachusetts, Oaklandu a Kalifornii k závěru, že její rizika převažují potenciální výhody. Státní složky včetně policie tak mají zakázáno rozpoznávání obličejů využívat.

Zdroj: https://www.sedlakovalegal.cz/cs/pouzivani-technologie-rozpoznavani-obliceju-z-pohledu-prava

Tisícovce pražských kamer se nevyhnete. Zkuste si v interaktivní mapě, kolik vás uvidí cestou po městě

8. 11. 2019
Pokud se od budovy Českého rozhlasu na Vinohradech vydáte pěšky na Staroměstské náměstí, minete zhruba šedesát bezpečnostních kamer, za krátkou cestu na hlavní nádraží pak na tři desítky. Celkem na pořádek v Praze dohlíží 1100 městských kamer, další patří soukromníkům. V interaktivní mapě, kterou připravil datový tým serveru iROZHLAS.cz, zjistíte, kde všude na ně narazíte.

Zdroj: https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/interaktivni-mapa-kamery-soukromi-sledovani-praha-hrib_1911280632_cib

Příspěvek byl publikován v rubrice GDPR a jeho autorem je Ales. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..